Marta Węglińska - Pracownik socjalny
Tel. 082 57 25 485
pok. nr 4
e-mail:
e-mail:
W ramach pomocy instytucjonalnej realizowane są następujące zadania:
- Prowadzenie spraw związanych z umieszczaniem osób w domu pomocy społecznej,
- ustalanie odpłatności za pobyt w domu pomocy społecznej osobom umieszczonym lub skierowanym do placówki przed 1 stycznia 2004 roku,
- sprawowanie nadzoru nad zapewnieniem mieszkańcom domu pomocy społecznej usług o obowiązującym standardzie,
- prowadzenie spraw związanych z kierowaniem osób do powiatowego ośrodka wsparcia oraz sprawowanie nadzoru nad jego działalnością,
- występowanie o wydanie skierowania do placówek opiekuńczo-wychowawczych dzieciom całkowicie lub częściowo pozbawionym opieki, zgodnie z postanowieniem sądu,
- prowadzenie dokumentacji dot. pokrywania kosztów utrzymania dzieci pochodzących z powiatu włodawskiego, umieszczonych w placówkach opiekuńczo - wychowawczych na terenie innych powiatów,
- wnioskowanie - w zależności od występującego zapotrzebowania , w sprawach służących rozwojowi i tworzeniu infrastruktury społecznej.
Informacja dla mieszkańców
Osoby wymagające całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, które nie mogą samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu a rodzina i gmina nie może zapewnić im niezbędnej opieki, mogą ubiegać się o umieszczenie w domu pomocy społecznej.
Na terenie powiatu włodawskiego znajduje się Dom Pomocy Społecznej "SENIOR" w Różance, który przeznaczony jest dla osób w podeszłym wieku i przewlekle somatycznie chorych.
Informacje dotyczące kierowania do domu pomocy społecznej można uzyskać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie we Włodawie, pokój nr 4, tel.: (082) 57-25-485 oraz w ośrodkach pomocy społecznej.
Tryb kierowania do domu pomocy społecznej
- Podanie o skierowanie do domu pomocy społecznej składa się na piśmie w ośrodku pomocy społecznej właściwym dla miejsca zamieszkania.
- Rozpatrzenie podania o skierowanie do domu pomocy społecznej następuje w drodze decyzji administracyjnej, którą wydaje organ gminy właściwy dla danej osoby w chwili jej kierowania. Osoby kierowane do domu pomocy społecznej otrzymują również decyzję o odpłatności za pobyt w placówce.
- Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania. W przypadku, gdy dochód osoby kierowanej nie pozwala na pokrycie całości kosztu utrzymania (mieszkaniec domu ponosi odpłatność do wysokości 70 % swojego dochodu), wówczas różnicę między średnim miesięcznym kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a odpłatnością osoby kierowanej wnoszą:
- małżonek, zstępni przed wstępnymi (pod warunkiem, że pozwala na to ich sytuacja dochodowa),
- gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej.
- Decyzję o umieszczeniu w domu pomocy społecznej wydaje organ prowadzący dom pomocy społecznej (najczęściej jest to starosta lub z jego upoważnienia dyrektor powiatowego centrum pomocy rodzinie).